Şan eğitimini, herhangi bir enstrüman eğitiminden ayıran en belirleyici unsur, şarkı söyleme enstrümanının insan bedeni olmasıdır. Ses eğitimi pek çok bakımdan hassasiyetle yaklaşılması gereken bir eğitimdir.

Ergenlik çağına henüz girmemiş çocuklar, çoğunlukla bireysel ses eğitimi yerine, toplu ses eğitimi verilen korolara yönlendirilebilirler. Pek çok fiziksel değişimle birlikte sesin de değişime uğradığı ergenlik çağında, ses sağlığının ileriki yaşlarda olumsuz etkilenmemesi için ses çalışmalarından kaçınmak gerekir. Sesin mutasyonu olarak adlandırılan bu süreç tamamlandıktan sonra, bireysel şan çalışmalarına başlanabilir. Mutasyonun ne zaman tamamlandığına ilişkin kesin bir yaş vermek doğru olmaz, ancak şan eğitmeni, ses eğitimi almak isteyen öğrencinin sesini dinleyerek bu sürecin sonlanıp sonlanmadığını saptayabilir.

Ses eğitimi, en az enstrüman eğitimi kadar zahmetli ve zaman alan bir süreçtir. Piyano çalmayı sıfırdan öğrenmeye başlayacak olan bir öğrencinin enstrümanı, yani piyanosu, tuşları, telleri ve mekanizmasıyla çalınmaya hazırdır. Şan eğitiminde ise, sesin şarkı söylemeye hazır hale gelmesi için önce enstrümanı, yani vücudu buna hazırlamak gerekmektedir. Bu ise tıpkı sporcuların idmanları gibi düzenli ve istikrarlı bir fiziksel çalışma gerektirir. Bu teknik çalışmaların yanısıra, enstrüman eğitiminde olduğu gibi, şarkı söylemenin inceliklerine dair müzikal çalışmaları da sürdürmek gerekir.

Şarkı söylemek, pek çok farklı müzik türünde söz konusu olabilir. Müzik türüne bağlı olarak, birbirinden tümüyle farklı şarkı söyleme tekniklerinden de bahsedilebilir. Ancak klasik müzik ve opera türüne yönelik bir şan eğitiminin, ses sağlığını en iyi koruyan, sesi en çok besleyip güçlendiren ve tüm diğer tarzları söylemeye yatkın hale getiren, ses üzerindeki hakimiyeti, sesin volümünü ve esnekliğini en çok geliştiren ses eğitimi türü olduğu da, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ergenlik çağında yaşanan ses değişimini tamamlayan herkes, ses tellerinde kalıcı bir sorun olmadığı sürece, ve en azından geliştirilebilir düzeyde bir müziksel duyuş ve algılama yetisine sahip olmak kaydıyla, bireysel şan eğitimi alabilir. Standart bir şan dersi, ses alıştırmaları, nefes alıştırmaları, repertuvar çalışmaları ve müzikal stil çalışmaları içermektedir. Eğitmen ve öğrenciyle bire bir sürdürülen bu derslerde, öğrencinin yatkınlıkları, eksiklikleri, ihtiyaçları ve hedefleri esas alınır.

Ses kullanımı, konuşma ve şarkı söyleme gibi biçimlerde, insanlığın en ilkel zamanlarından beri başvurduğu ifade araçlarının başında gelir. İnsan sesi, günümüzde de bu anlamdaki önemini ve gücünü korumaktadır. Müzisyen olsun olmasın, şarkı söylemek herkesin yaşamında bir şekilde temas edeceği bir eylemdir.

Sesinizi geliştirebilmeniz için hazırlanmış olan birçok programlar vardır, fakat gerçekten kendinizi kanıtlayabilmeniz için çok çalışarak başarılı olabilirsiniz. Tıpkı diğer kaslarda olduğu gibi, daha sağlam ve dayanıklı olabilmesi için ses yada şarkı kaslarınızın da gelişmiş olması gerekir, bunu yapabilmenin tek yolu düzenli uygulamalardan geçer. Şan eğitiminde vermiş olduğumuz program sayesinde sesinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, tamamen kontrolünüzde olan bir ses cesaretli ve rahat olmanızı da sağlayacaktır. Geliştirme programı bizim elimizde fakat, geliştirmenin tamamen sizin elinizde olduğunu unutmayın. Şan eğitimi verecek olan öğretmen konusunda yanlış yapılacak bir seçim sizi zaman ve para kaybından başka bir sonuca ulaştırmayacaktır. Yanlış eğitim ile gecikme yaşayabilir ve sesinizi potansiyel zararlara uğratabilirsiniz. Bu yüzden eğitimini belgelerle kanıtlamış ve öğretmenlik gerekliliklerini gösterebilen bir öğretmen bulmalısınız. Eğitimi veren öğretmenden sonra en önemli ikinci konu siz olduğunuz, pratik ve çalışmalar olduğunu hatırlatırız. Unutmayın ki çok çalışarak bir opera sahnesinde başrolde olabilirsiniz yada müzikal bir kariyere merhaba diyebilirsiniz. Şan eğitimi sonrasında sadece müzik söylerken değil, ses tonunuzu da profesyonel kullanacağınız için farklı olacaksınız.

Eğitimde sesinizi geliştirebilmek adına ısınma egzersizleri öğrenciler için önemli bir ilk adım olacaktır. Şan öğretmeni tarafından tarafınıza sağlanan uygulamalar ile yanlış ses kullanılması engellenir ve kontrollü nefes alışverişi ile uygulamalar pekiştirilir. Teknikler sayesinde kendinizi geliştirdikten sonra sesiniz bazı vokal tekniklerine hazır hale gelir. Size verilen eğitim programını düzenli olarak takip ettiğiniz sürece başarısız olmama ihtimaliz yok demektir. Eğer yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız ve çok çalışacağınıza inanıyorsanız Şan eğitimi alıp hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Şan eğitimi alacağınız öğretmenin bilgilerini incelemeyi unutmayın, geçmişte sağlam bir kariyer ve gerçekten başarılı bir öğretmenden eğitim almanın size yararını eğitim sonunda görebilirsiniz.