Hemen hemen her tür müzikte karşılaşatığımız bir enstrümandır gitar. Gitarla tek başınıza dünyaca ünlü klasik eserleri çok sesli bir biçimde çalabilirsiniz, yine gitarla bir rock parçasının sololarını çalabilir ya da vokalinize gitarla eşlik ederek popüler parçaları seslenlendirebilirsiniz. Gitar dünyadaki en popüler müzik aletidir. Ancak üst seviyede gitar çalabilmek yetenek ve iyi bir eğitim ister. Gitar, çalma tekniği bakımından temelde ikiye ayrılır: Pena kullanarak çalınan elektro-gitar ve akustik gitar çalma tekniği, parmakla çalınan klasik ve flemenko gitar tekniği. Herhangi bir enstrümanda tekniği baştan düzgün oturtmak o enstrümanda ilerlememizi kolaylaştırmanın yanında, ileride meydana gelebilecek fiziksel rahatsızlıklardan da bizi korur. Bu sebeple öğrencinin kendi öğretmeni olmadan gitar çalışmaya başlaması, tekniğinin yanlış oturacak olması sebebiyle sakıncalıdır. Öğrencinin önce klasik gitar eğitimi alarak başlaması gerektiği de yine yapılan yaygın bir yanlıştır. Eğitime hangi tarz benimsenmişse onun tekniğiyle başlamak doğrusudur.

Gitar türleri başlıca klasik, akustik, bas ve elektronik olmak üzere dört gruba ayrılır. İlk defa gitar dersi alacak olanlar akustik gitar ile eğitimlerine başlarlar. Akustik gitarları bulmak kolaydır, fiyatlarının uygun olması ve yeni başlayanların her zaman ilk aldıkları gitarlar olduğu için, arkadaşlarınızdan ödünç alarak bile başlayabilirsiniz gitar eğitiminize. Fakat her konudan önce çalmak istediğiniz müzik türünü düşünmelisiniz, farklı müzikal türler için ayrı gitar seçenekleri mevcuttur. Eğer gitar almaya karar verdiyseniz ne tür müzik çalacağınıza karar verip, buna göre gitar seçimi yapmanız gerekiyor. Günümüzde hassas gitar üretim teknikleri ile çok uygun fiyatlara gitar sahibi olabilirsiniz. Gitar almanızda size yardımcı olacak ve bu konuda tecrübesi olan birinden yardım almanız, doğru gitar tercihini yapmanızı sağlayacaktır. Gitarı tanıdıkça, sesler kulağınıza yerleştikçe ve gitar eğitim seviyeniz arttıkça, zaten daha iyi ve kaliteli bir gitar isteği oluşacaktır.

Gitar eğitiminde başarılı olmak istiyorsanız zihinsel ve fiziksel olarak kendinizi yormanız ve sürekli pratik yaparak çalışmalısınız . Zaten diğer tüm enstrümanlarda da olduğu gibi teknikler üzerine çalışarak pratik kazanılır ve başarı oranı artmaktadır. Öğrenilen bilgilerin tekrar edilmesi ve pratik yapılması, her öğrencinin sıkıldığı noktadır. Birçok insan pratikleri sıkıcı bulmakta ve bu noktada kaybetmektedirler. Pratiklerin ve uygulamaların gitar eğitiminde önemli bir nokta olduğunu belirttiğimiz gibi eğlenceli ve ilginç hale getirerek sıkılmadan çalışmalısınız. Zaten iyi bir eğitmen bu konuda size destek ve fikirlerini sunarak motive olmanız konusunda yardımını sağlayacaktır.

Eğitim programınıza uygun olarak ilerlediğiniz taktirde ve gerekli motivasyonu sağladığınız taktirde bu dersler daha eğlenceli bir hale gelecek ve gitar eğitiminizde daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Grupça diğer insanlar ile beraber birlikte çalınan uygulamalar, şarkılar da aynı zamanda eğlenceli ve sıkılmadan ilerlemenize yarar sağlayacaktır. Enstrümanların genelinde zaten bir zorluk derecesi vardır, fakat doğru eğitimler ile bu durumun üstesinden gelebileceğinize inanmalısınız. Gitar çalmak zor olabilir fakat öğrenmek imkansız değil emin olabilirsiniz. Sadece biraz eğitim ve yönlendirme gerekiyor. Sonrasında yapacağınız pratikler, taktikler ve uygulamalar ile gerekli motivasyonu da sağladıktan sonra sizde artık gitar çalabilirsiniz.