Kurumumuzda müzik eğitimini destekleme programı "3’ü hazırlık seviyeleri" olmak üzere "7 farklı" seviyede desteklenmekte ve değerlendirilmektedir. Hazırlık seviyeleri enstrümanlarını herhangi bir yaşta ve herhangi bir seviyede çalmak isteyen herkes içindir. Hazırlık ve ileri seviyelerin müfredatı müzisyen ve müzisyen adaylarının kişisel yönelim ve ilgilerine uygun olması açısından esnek tutulmuştur ve müfredatta yer almayan alternatif eserlerin gözden geçirilip kurum tarafından onaylanması mümkündür. Emre Şen Müzik Akademisi'nde temel prensip her yaşta müzisyen ve müzisyen adaylarının kendi yorumcu kişiliğini oluşturması yolunda hem kolaylaştırıcı bir amaç gütmek hem de yorumcular olarak kendi özgün stillerini oluşturmalarına destek olmaktır.

-"1.,2. ve 3.Seviye (Hazırlık Seviyesi)"

-"4.Seviye (Temel Seviye)"

-"5.Seviye (Ustalık Seviyesi)"

-"6.Seviye (İleri Düzeyde Ustalık Seviyesi)"

-"7.Seviye (İleri Düzeyde Konsertist Seviyesi-Son Seviye)"

Söz konusu seviyelerin programları doğrultusunda müzisyen ve müzisyen adaylarının performansları sene sonunda değerlendirilir. Yeterliklerini gösterdiklerinde bir sonraki seviyeye devam etme hakkı kazanırlar. Jüri değerlendirme sonucunda birinci olan müzisyenler profesyonel bir CD kaydı, önemli bir salonda konser organizasyonu ile ödüllendirilir. Son seviyenin birincilik ödülü ise kazanan öğrencinin kendi seçtiği uluslararası bir yarışmanın tüm masraflarının karşılanmasıdır.

Akademimizde her seviye için sene sonunda bir konser etkinliği düzenlenmektedir. Müzisyen ve müzisyen adaylarının gelişimi, seviyesi ve kat ettikleri yol bu konserler aracılığıyla değerlendirilir ve öğrenciler ve velileri bu doğrultuda bilgilendirilir ve eğitimleri desteklenir.

Profesyonel seviyelerin jürisi, alanında uluslararası başarılara imza atmış yerli ve yabancı jüri üyelerinden oluşur ve jüri üyelerinin adayların performansı ile ilgili yorumları rapor olarak adaya sınav sonrası teslim edilir.

Emre Şen Müzik Akademisi'nin temel amacı yetenekli müzisyenleri ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirmenin ve desteklemenin yanı sıra, hazırlık sınıflarının yardımıyla yetenekli müzisyenleri erken yaşlarda keşfetmek ve yönlendirmektir.

Emre Şen Müzik Akademisi, Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM) Ankara Sınav Merkezi'dir.